''Златната ябълка'' е специфичен празник, който се чества само на едно място на територията на България, в Асеновград квартал Горни Воден. Местният храм, посветен на Богородичното Успение пази безценна реликва – чудотворна икона на Божията Майка - нар. Златна Ябълка и води началото си от XVII в.

Две седмици преди Великден, когато църквата отбелязва празника Акатист на Пресвета Богородица, тук се събират вярващи и най-вече бездетните съпрузи от близо и далеч. Празникът е подвижен, тъй като е обвързан с датата на Христовото Възкресение, а тази година се пада на 24 март. 

Един от символите на празника и основен е ябълката. Освен в названието на празника, тя присъства и в украсата на църквата. Още от началото на Великия пост иконостасът и особено чудотворната икона се украсяват с венци от ябълки и зеленина. Освен това в олтара на църквата се внасят големи съдове с ябълки, които престояват там през нощта и така се смятат за осветени. На другата сутрин след службата плодовете се раздават на вярващите ''за здраве''. Двойките, които искат да имат деца, трябва да изпълнят специален ритуал. След като са постили поне няколко дни, те разделят ябълката по равно помежду си и я изяждат сутрин на гладно заедно със семките.

Другият характерен ритуал е плетенето на коланче за рожба. Църквата се опасва три пъти с памучен конец, който после се сгъва и засуква като мартеница. Така изработеното коланче се внася в църквата, за да се освети, а после жената, която иска да зачене, го завързва на кръста си и го носи в продължение на 40 дни.