Какво честваме?
На Успение Богородично Църквата възпоменава успението или блаженото заспиване на Божията майка и отиването й в небесното царство.
Имен ден: Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Преслав и Преслава.
Закрилница на майчинството
В българската традиция Голяма Богородица е един от най-обичаните празници сред жените, тъй като Божията майка се смята за закрилница на майчинството, семейството и децата.
Обичаи
Популярен е обичаят на Голяма Богородица в храма да се носят плодове (диня, пъпеш, грозде), мед и/или специално приготвен хляб, тъй като се вярва, че Божията майка живеела скромно и аскетично, била постница. Донесените неща се благославят от свещеника със специална молитва след литургията, а после жените ги раздават – както за душите на починалите, така и за здраве и благополучие в семейството.
Вярвания
Според християнското вярване Пресвета Богородица е жива в небесното царство, стои пред Божия престол и непрестанно се моли за всички хора на земята. В християнската традиция празникът е свързан с надеждата на вярващите, че подобно на Божията майка, всеки, който искрено следва словото на Спасителя, ще бъде удостоен със смърт, подобна на нейната – т.е. с едно блажено заспиване, без страдание или болка, а душата му ще отиде в Рая.