На 20 април 1876г.  избухва Априлското въстание ,което е въоръжено въстание на българите в Османската империя.

Организацията на самото въстание е започнало още през 1875г.  в Гюргево , където се събира най-дейната част от българската революционна емиграция. Затова и се нарича  Гюргевски революционен комитет. В него влизат Стефан Стамболов, Панайот Волов, Стоян Заимов, Никола Обретенов, Георги Бенковски, Иларион Драгостинов и други. Ръководител бил Стамболов, а секретар - Стоян Заимов.
Комитета решава, че през пролетта ще избухне въстанието без конкретна дата, но поради предателството на  Ненко Терзийски са  се ускорили нещата. При опита за задържане на един от организаторите Тодор Каблешков е неуспешен и той отговаря с обявавеното на въстанието на 20 април в Копривщица. Конакът е  бил превзет, църковните камбани забили, а от всички улици на Копривщица заприиждали въстаници, облечени с униформи. Веднага след превземането на града, Тодор Каблешков съставя известното „Кърваво писмо“, с което уведомява апостолите в Панагюрище, че въстанието е започнало.Това писмо става известно  като „Кървавото писмо“ поради факта, че е подписано символично с кръвта на едно от убитите заптиета. Георги Бенковски обявява въстанието в Панагюрище веднага след получаването на писмото.
Поради късия период и не точното  съгласуване на дата , Априлското въстание завършва неуспешно. Но отзвука на зверското опустошаване на въстанието особенно Баташкото клане, дава началото  за освобождаването на България от османско робство, което е било основната идея на Априлското въстание.

До края на май въстанието е потушено. По време на Априлското въстание загиват над 30 хил. души, но животът им има огромно значение за България.

Светът обръща внимание на тяхната саможертва и отдава своето уважение към България. Едни от най-великите хора в тази епоха  като Чарлз Дарвин, Виктор Юго, Достоевски, Толстой, Оскар Уайлд и други  изразят защитата си  за българската кауза. Тази световна реакция дава  повод на Русия да се активизира  за  решаването на Източния въпрос и на 12 април 1877 г. тя  обявява война на турската империя.

Това  спомага за слагането на край на робството в България и  на 3-ти март 1878 г. се   подписва  Санстефанския мирен договор.