Именници
Илия, Илинда, Илиян, Илин, Искра, Илина, Илияна, Илинка, Илиан, Илиана, Илко, Илчо, Илка, Лина, Личо, Юлия (защото името Илиана/Илияна е произлязло от Юлия (Ιουλια).

Свети Илия
Св. Илия за българите - това е господарят на небесните стихии – градушката, светкавиците и гръмотевиците. Поверието гласи, че той препуска с огнените си коне по небесния друм и причинява поражения.

Какво не трябва да правим на Илинден?
Според народното поверие на Илинден не трябва да се работи, защото гръм може да удари човека. Не се ходи на плаж, защото морето взима жертва на този ден.

Вярвания
Вярва се, че ако хората не го почитат, ако не му заколят курбан, светецът може да изпрати градушки на земята или да заключи небесната влага и три години да не пусне дъжд на земята. Затова на Илинден се коли голямо мъжко животно, най-вече овен. На поляна, под вековни дъбови дървета, на място, наречено оброк се приготвя в големи казани курбана. Там с е събира цялото село, свещеникът извършва водосвет и освещава курбана. Поръсва със светена вода наоколо, за да няма суша през лятото. След това празникът продължава с веселия.

Задължително за обредна трапеза
Курбан, погача и колач.

От историята..
Този празник е свързан и с друг, трагичен факт от нашата история Илинденско-преображенското въстание. След Берлинския договор България е разпокъсана и голяма част от българските земи остава под турско робство. На 2-ри август въстанието, организирано от Вътрешната македоно-одринска организация избухва повсеместно и обхваща Македония и Одринско, но бива жестоко потушено.