Най-големият християнски празник – Възкресение Христово – в нашата традиция се нарича Великден. На него Църквата възпоменава най-великото чудо в света – Възкръсването на разпънатия Син Божий, който побеждава тлението и обезсилва смъртта. 

    Празничното богослужение започва още на Велика събота – около 11 часа вечерта, когато в църквите се отслужва т.нар. Пасхална полунощница. Около полунощ свещеникът запалва своята свещ от олтарното кандило и призовава вярващите да запалят свещите си с думите „Елате и приемете светлина от Незалязващата светлина и прославете Христос, Възкръснал от мъртвите!“ След това със запалена свещ и евангелието в ръка, последван от богомолците, се отправя навън, пеейки едно от песнопенията на празника: „Твоето Възкресение, Христе Боже, ангелите възпяват на небесата, и нас на земята ни удостой с чисти сърца да Те славим!“ Обикновено се извършва лития, с която храмът трикратно се обикаля като спомен за отиването на жените-мироносици при гроба на Христос, които искали да помажат мъртвото му тяло с благовония, съгласно библейската традиция. Но при гроба Господен ги очаква ангел, който им казва: “Христос Възкръсна, защо търсите живия сред мъртвите. Няма го тука. Елате и вижте мястото, където е лежал Господ”. Така покрусените жени, спътнички на Христос, са първите, които чуват вестта за неговото възкресение. Около полунощ евангелският текст, който разказва за това, се прочита от свещеника пред храма, след което се възвестява Христовото Възкресение с думите: „Христос Възкресе!“, а богомолците отговарят „Наистина възкресе!“ Така започва пасхалната утреня, която продължава в храма, следвана от пасхалната Златоустова литургия.

    В края на богослужението всички, които са постили, се причастяват. Едва тогава за тях завършва Великият пост.  Заради голямата радост, която се вестява на този празник, църквата позволява по изключение свето причастие да приемат и онези, които не са постили – за да почувстват тържеството на Празника на Празниците. Според по-старите традиции на излизане от църква младоженките се кланят на по-възрастните жени, а те ги даряват с червени яйца.